Mzdové novinky v roce 2025
Rok 2025 přináší celou řadu změn, které ovlivní každodenní praxi ve firmách, pracovněprávní vztahy i benefity pro zaměstnance. V tomto článku jsme pro vás připravili přehled těch nejdůležitějších…
Dohoda o provedení práce (DPP) a dohoda o pracovní činnosti (DPČ) jsou oblíbenou a hojně využívanou formou pracovního vztahu, a to především pro svou flexibilitu. Novela zákoníku práce přináší v oblasti tohoto typu zaměstnávání významné změny, které si v tomto článku společně rozebereme. Cílem těchto úprav je obecně posunout DPP a DPČ směrem ke klasickému pracovnímu poměru a takto zaměstnaným jedincům poskytnout vyšší míru ochrany. Předpokládaný termín vstupu změn v platnost je 1.9.2023 (kromě výjimek, které uvádíme níže).
Právo na placenou dovolenou pro dohodáře je zásadní novinkou připravované novely – jako jediná ze změn ale pravděpodobně bude účinnost až od 1.1.2024.
Na DPP bylo odpracováno za rok 2024 300 hodin. Zaměstnanec tedy odpracoval 15 celých násobků své fiktivní týdenní pracovní doby (TPD) (260/20). Vzorec pro výpočet dovolené je následující:
Počet odpracovaných násobků TPD / počet týdnů v roce x TPD (pro dohodáře stanovená fiktivní 20 hodin týdně) x výměra dovolené
Tedy pro náš příklad bude výpočet následující:
(15/52) x 20 x 4 = 23
Tomuto zaměstnanci tedy vznikne nárok na 23 hodin dovolené.
! Pokud si pracovník dovolenou nevybere, bude mít při ukončení pracovního vztahu nárok na její proplacení.
Dohodáři rovněž získají nárok na všechny překážky v práci na straně zaměstnavatele i zaměstnance. Na náhradu mzdy však mají nárok jen v určených případech:
Ze zaměstnání musí být omluveni na základě následujících překážek, nepřísluší jim za ně ale náhrada mzdy:
Příplatky
Pracovníkům na dohodu budou náležet všechny zákonné příplatky (práce v sobotu a neděli, ve svátek, ve ztíženém pracovním prostředí, v noci.
TIP: Toto nové pravidlo je vhodné brát v potaz při nově povinném plánování směn pracovníků na DPP a DPČ, viz níže
Doteď byla práce na dohody velmi flexibilní, tato flexibilita bude ale po novele významně snížena vzhledem k nové povinnosti zaměstnavatele předem rozvrhnout pracovní dobu zaměstnanci v písemném rozvrhu. S tímto rozvrhem nebo jeho změnou je třeba seznámit zaměstnance nejméně 3 dny před začátkem směny
! Při plánování pozor na nově vzniklý nárok na překážky v práci (viz výše) – pokud bude zaměstnanci naplánována směna a práce pro něj nebude, bude mít nárok na náhradu mzdy za prostoje (překážka na straně zaměstnavatele).
Pokud dohoda zaměstnance trvala alespoň 180 dní v posledních 12 měsících, má zaměstnanec právo písemně požádat o přechod na pracovní poměr. Zaměstnavatel žádosti nemusí vyhovět, do jednoho měsíce je ale povinen písemně poskytnout odůvodnění.
! Rozhodným kritériem pro uplatnění tohoto práva je doba trvání dohody, ne odpracovaná doba
Kromě těchto novinek, které přináší novela zákoníku práce, jsou dohody mimo pracovní poměr dotčeny i úsporným vládním balíčkem, který bude nabývat účinnost od 1.1.2024 (především co se týče nově stanovených limitů pro odvod pojistného a nově vzniklé povinnosti dohody nahlašovat). Na tyto novinky si posvítíme v našem dalším článku.
Rok 2025 přináší celou řadu změn, které ovlivní každodenní praxi ve firmách, pracovněprávní vztahy i benefity pro zaměstnance. V tomto článku jsme pro vás připravili přehled těch nejdůležitějších…
Paušální režim nabízí snadné řešení. Platíte jen jednu měsíční zálohu, která pokrývá vše, a nemusíte se starat o daňové přiznání ani přehledy. Jak to funguje a je to…
Od roku 2025 dochází k několika zásadním změnám v pravidlech pro dohody o provedení práce (DPP) a dohody o pracovní činnosti (DPČ), které ovlivní placení pojistného i daňové…