Novela zákoníku práce – 2. část – dohody mimo pracovní poměr (DPP, DPČ)
Dohoda o provedení práce (DPP) a dohoda o pracovní činnosti (DPČ) jsou oblíbenou a hojně využívanou formou pracovního vztahu, a to především pro svou flexibilitu. Novela zákoníku práce přináší v oblasti tohoto typu zaměstnávání významné změny, které si v tomto článku společně rozebereme. Cílem těchto úprav je obecně posunout DPP a DPČ směrem ke klasickému pracovnímu poměru a takto zaměstnaným jedincům poskytnout vyšší míru ochrany. Předpokládaný termín vstupu změn v platnost je 1.9.2023 (kromě výjimek, které uvádíme níže).
Dovolená
Právo na placenou dovolenou pro dohodáře je zásadní novinkou připravované novely – jako jediná ze změn ale pravděpodobně bude účinnost až od 1.1.2024.
- Týdenní pracovní doba se pro účely výpočtu dovolené stanoví na 20 hodin, bez ohledu na skutečně odpracovanou dobu (cca 1,5 hodiny dovolené za odpracování každých 20 hodin).
- Vznik práva na dovolenou se posuzuje stejně jako v případě pracovního poměru, tedy za splnění následujících podmínek:
- Pracovněprávní vztah na tutéž dohodu musí v příslušném kalendářním roce trvat nepřetržitě alespoň 4 týdny
- Pracovník musí odpracovat nejméně 4násobek své fiktivní týdenní pracovní doby
- Pokud dochází k souběhu pracovního poměru a práce na dohodu, nárok pro každý tento pracovněprávní vztah se bude počítat samostatně.
- Příklad výpočtu dovolené pro DPP a DPČ:
Na DPP bylo odpracováno za rok 2024 300 hodin. Zaměstnanec tedy odpracoval 15 celých násobků své fiktivní týdenní pracovní doby (TPD) (260/20). Vzorec pro výpočet dovolené je následující:
Počet odpracovaných násobků TPD / počet týdnů v roce x TPD (pro dohodáře stanovená fiktivní 20 hodin týdně) x výměra dovolené
Tedy pro náš příklad bude výpočet následující:
(15/52) x 20 x 4 = 23
Tomuto zaměstnanci tedy vznikne nárok na 23 hodin dovolené.
! Pokud si pracovník dovolenou nevybere, bude mít při ukončení pracovního vztahu nárok na její proplacení.
Překážky v práci
Dohodáři rovněž získají nárok na všechny překážky v práci na straně zaměstnavatele i zaměstnance. Na náhradu mzdy však mají nárok jen v určených případech:
- Překážky na straně zaměstnavatele (prostoje apod.)
- Důležité osobní překážky v práci na straně zaměstnance (dočasná pracovní neschopnost, karanténa, mateřská a rodičovská dovolená)
Ze zaměstnání musí být omluveni na základě následujících překážek, nepřísluší jim za ně ale náhrada mzdy:
- Jiné důležité osobní překážky v práci dle nařízení vlády č. 590/2006 Sb. (lékař, doprovod k lékaři, svatba, narození dítěte atd.)
- Překážky v obecném zájmu (výkon veřejné funkce, odborová činnost a podobně)
- Doba strávená na překážkách v práci ani na dovolené se nebude započítávat do limitu hodin stanovených pro dohody (např. 300 hodin ročně pro DPP). Tyto limity zůstávají i po novele stejné.
Příplatky
Pracovníkům na dohodu budou náležet všechny zákonné příplatky (práce v sobotu a neděli, ve svátek, ve ztíženém pracovním prostředí, v noci.
TIP: Toto nové pravidlo je vhodné brát v potaz při nově povinném plánování směn pracovníků na DPP a DPČ, viz níže
Rozvrh pracovní doby
Doteď byla práce na dohody velmi flexibilní, tato flexibilita bude ale po novele významně snížena vzhledem k nové povinnosti zaměstnavatele předem rozvrhnout pracovní dobu zaměstnanci v písemném rozvrhu. S tímto rozvrhem nebo jeho změnou je třeba seznámit zaměstnance nejméně 3 dny před začátkem směny
! Při plánování pozor na nově vzniklý nárok na překážky v práci (viz výše) – pokud bude zaměstnanci naplánována směna a práce pro něj nebude, bude mít nárok na náhradu mzdy za prostoje (překážka na straně zaměstnavatele).
Právo požádat o přijetí do pracovního poměru
Pokud dohoda zaměstnance trvala alespoň 180 dní v posledních 12 měsících, má zaměstnanec právo písemně požádat o přechod na pracovní poměr. Zaměstnavatel žádosti nemusí vyhovět, do jednoho měsíce je ale povinen písemně poskytnout odůvodnění.
! Rozhodným kritériem pro uplatnění tohoto práva je doba trvání dohody, ne odpracovaná doba
Kromě těchto novinek, které přináší novela zákoníku práce, jsou dohody mimo pracovní poměr dotčeny i úsporným vládním balíčkem, který bude nabývat účinnost od 1.1.2024 (především co se týče nově stanovených limitů pro odvod pojistného a nově vzniklé povinnosti dohody nahlašovat). Na tyto novinky si posvítíme v našem dalším článku.